TECHNOLOGIE

Rostoucím trendem dnešní doby je stále větší zájem o produkty s obsahem nanomateriálů a nanotechnologií. Vysoký poměr povrchu k objemu, široká škála zpracovatelných materiálů, možnosti implementace do makrostruktur a další jedinečné vlastnosti dělají z nanovláken jeden z nejperspektivnějších materiálů budoucnosti. Elektrospinning je jednou z nejflexibilnějších, nejvšestrannějších a nejefektivnějších technik výroby nanovláken. Technologický pokrok za poslední desetiletí odstranil několik zásadních překážek z cesty k přechodu na vyšší úroveň využitelnosti nanotechnologie v průmyslových aplikacích.

Pro zajištění potřebné kvality a homogenity vyráběných nanovlákenných vrstev je nutné použít vybrané materiálové vstupy a připravit z nich kvalitní polymerní roztok se specifickými vlastnostmi. Dalším klíčovým aspektem pro zajištění stabilního procesu elektrostatického zvlákňování je udržení optimálních podmínek vnitřního prostředí (jako je teplota vzduchu, relativní vlhkost atd.). Díky flexibilitě použité technologie přípravy nanovlákenných struktur je možné proces výroby obohatit o další funkční příměsi a vyrobit tak funkcionalizované nanostruktury s vysokou přidanou hodnotou.

Zařízení vyrábí kontinuálním způsobem membránu s integrovanou funkcionalizovanou nanovlákennou vrstvou. Vnitřní komora je upravena na míru výrobnímu procesu tak, aby bylo možné udržovat konstantní procesní parametry, jako jsou proudění vzduchu, teplota a vlhkost. Součástí komory je také připojení ke klimatizační jednotce a odtahu vzduchu. Vnitřní komora a její funkční celky jsou vyrobeny z nerezové oceli, a jsou navrženy tak, aby odpovídaly nárokům na umístění zařízení do čistých prostor a umožňovaly snadné čištění.

Zařízení ovládá na míru vyvinutý software, který nabízí možnost automatického a manuálního režimu kontroly. Přehledné uživatelské prostředí zjednodušuje kontrolu a monitoring všech klíčových parametrů a jejich záznam pro následné zpracování. Hlavními sledovanými parametry jsou dávkování polymerního roztoku, rychlost pohybu zvlákňovací elektrody a vzdálenost od odebíracího válce, převíjecí rychlosti válce, šířka nanovlákenné vrstvy a její plošná hmotnost. Dávkovací systém je složen ze dvou jednotek, což umožňuje současné dávkování dvou polymerních roztoků a tedy i přípravu bikomponentních nanovlákenných vrstev.

TECHNOLOGICKÉ PARAMETRY

 • Předloha je převíjena z podávacího válce předlohy na navíjecí válec s tím, že přechází přes pracovní válec
 • Pro možnost krytí nanovlákenné vrstvy je druhý podávací válec s předlohou (krycí vrstvou) umístění v pravé polovině stroje (nad navíjecím válcem), bržděný hysterezní brzdou
 • Pohon převíjení je realizován tak, že rychlost posuvu látky je měřena na pracovním válci a udržována konstantní
 • Celé zařízení je vyrobeno z materiálů, které odolávají výparům a úkapům polymerů
 • Vnitřní uspořádání je navrženo tak, aby vyhovovalo požadavkům na čisté prostory
 • Nástavec na odsávání je umístěn nad pracovním válcem (pro odsávání výparů)
 • Centrální dveře mají pružné těsnění s upínacím mechanismem, pro zajištění maximálního utěsnění
 • Skleněná výplň spodní části, pravých dveří (pro kontrolu polymerních roztoků a čerpadel)
 • Zařízení je na kolečkách za účelem zajištění snadného přemístění
 • Ovládání stroje: Dotykový monitor 20 palců, tlačítko RESET, START a TOTAL STOP, klíček SERVIS.
 • Bezpečnost: 2x Total Stop, 1x zámek na krytu